Proces projektowy

Proces projektowy

Proces od A do Z

Na początku współpracy, każdy ma wiele pytań odnośnie przebiegu współpracy oraz jak powstaje projekt. Projekt wnętrza to nie tylko dobór kolorów ścian lecz złożony proces dzięki, któremu wnętrza są spójne stylistycznie a przede wszystkim ergonomiczne i dostosowane do indywidualnych preferencji. Poniżej opisujemy wszystkie etapy procesu projektowego.

Poznanie.

Pierwszym i bardzo kluczowym etapem jest zapoznanie się z Klientem, jego oczekiwaniami, marzeniami, preferencjami przyszłego wnętrza. Rozmawiamy również o kolorystyce, ulubionych materiałach, formach oraz o budżecie na przyszłe wnętrze. Dzięki takiej rozmowie jesteśmy w stanie dopasować wnętrza na miarę Klienta, dopasowane do jego preferencji oraz budżetu.

Inwentaryzacja.

Etap w, którym wykonujemy pomiary wnętrz z natury jeżeli budynek lub mieszkanie jest w stanie deweloperskim, surowym zamkniętym oraz do remontu. Jeżeli budynek jeszcze nie powstał, projekt wnętrza oparty jest na projekcie budowlanym.

Układ funkcjonalny.

Kolejny bardzo kluczowy etap gdzie na rzucie 2D prezentowane są 2-3 układy funkcjonalne wnętrza. Rysunki te zawierają różne układy ścian działowych, rozmieszczenia mebli oraz wyposażenia. Dzięki temu możemy rozważyć różne warianty wnętrz i wybrać wspólnie ten najoptymistyczniejszy.

Koncepcja projektowa.

To etap projektu w , którym na podstawie wybranego układu wnętrza tworzony jest jego model 3D. Prezentowane są fotorealistyczne wizualizacje wnętrz gdzie możemy już poczuć przyszły ich klimat. Klient poznaje formy, faktury, kolorystykę, światło oraz materiały. Jest to jeden z ulubionych i ekscytujących etapów zarówno dla inwestora jak i architekta.

Dokumentacja.

Aby zrealizować przyszłe wnętrze potrzebne są rożne rysunki branżowe dla fliziarza, hydraulika, stolarza, elektryka, budowlańca oraz innych detali dla różnych rozwiązań. Dzięki temu wykonawcy mają jasny i szczegółowy przepis na wykonanie swoich prac. Dokładne rysunki pozwalają na ciągłą i przemyślaną realizację wnętrza bez kolizji różnych branż oraz kosztownych przeróbek i zmian. Dla przykładu projekt niewielkiej łazienki 5m2 zawiera średnio 10 stron rysunków wykonawczych.

Zestawienie materiałowe oraz szacunkowe koszty.

Aby klient mógł spokojnie zrealizować swoje wnętrze, wykonywany jest dokładny spis materiałów wraz z ich ilością. Podajemy model krzeseł, lamp, sofy, fotela, oraz wielu innych rzeczy, które składają się na wyposażenie. Wskazujemy sklepy stacjonarne oraz internetowe gdzie można daną rzecz kupić. Lata doświadczenia w branży pozwoliły na poznanie sprawdzonych wykonawców oraz dostawców przez co możemy polecić Klientom rzetelne firmy. W tym etapie rozpisywane są również szacunkowe koszty na postawie wycen.

Nadzór autorski - usługa opcjonalna.

Proces wykańczania wnętrza mimo wykonanego projektu wymaga ciągłej koordynacji oraz kontroli prac. Bardzo często zdarzają się wykonawcy, którzy nie czytają lub nie potrafią czytać dokumentacji, uważają, że coś będzie lepsze i stosują rozwiązania zamienne wmawiając inwestorowi, że tego nie da się w ten sposób wykonać. Nieświadomy Klient może przystać na te rozwiązania co często skutkuje elementami wnętrza kompletnie niespójnymi, niefunkcjonalnymi oraz kolidującymi np. z późniejszą zabudową meblową. Aby uniknąć problemów podczas realizacji wnętrza nadzorujemy wykonywane prace, spotykając się na budowie z inwestorem oraz wykonawcą. Dzięki temu, opcjonalne rozwiązania możemy przeanalizować wspólnie z wykonawcą i inwestorem oraz ewentualnie je wdrożyć. Nasze doświadczenie pozwala na kontrolę wykonywanych prac, przez co inwestor zyskuje niezależną obiektywną opinię.

Ile to kosztuje.

Jeżeli jesteś już w tym momencie to zastanawiasz się czy projekt wnętrza jest drogi? Ostateczny koszt projektu uzależniony jest od wielu czynników lecz z doświadczenia wiemy, że często jest to około 3-5% kwoty na wykończenie całego domu lub mieszkania. Teraz tak naprawdę od Ciebie zależy czy chcesz to powierzyć doświadczonym osobą czy też oszczędzić i zrobić to osobiście. Wiemy również, że przeróbki, zmiany, nieprzemyślane zakupy potrafią sporo więcej kosztować niż cały projekt a strata czasu oraz nerwy są często nieocenione. Tak naprawdę projektujemy dla każdego świadomego inwestora, który poprzez projekt, przy uwzględnieniu niskiego budżetu chce zrealizować ładne, przytulne oraz ergonomiczne wnętrze oraz dla świadomego inwestora, który przy wyższym budżecie, pragnie wnętrza eleganckiego z dopasowanymi odpowiednio materiałami oraz wyposażeniem. Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem projektu, zadzwoń lub napisz a chętnie wycenimy usługę oraz omówimy szczegóły.